9 Grójecka Dycha – za nami

Pogodna słoneczna aura, gorąca atmosfera, meta na grójeckim rynku. To najlepsze podsumowanie Grójeckiej Dychy – 9 edycja i 9 słów.

24 września 2011 – wtedy się zaczęło

To było 8 lat temu – jak chwila – a za nami już 9. edycji Grójeckiej Dychy, kiedyś nazywanej „Śladami Haruki Murakamiego”. Bieg grójecki początkowo odbywał się w sobotę, w przedostatni weekend września poprzedzający Maraton Warszawski. Od takich wspomnień łza kręci się w oku.

 1. Bieg odbył się przy przepięknej słonecznej pogodzie 24 września 2011 r.
 2. Bieg odbył się w chłodnej deszczowej aurze (wyjątkowo) 23 września 2012 r.
 3. Bieg odbył się w fajnej biegowej aurze 21 września 2013 r.

Trasa biegu liczy 10 km. W latach 2011-2014 bieg był organizowany w 5 pętlach. Wraz z 5. edycją nastąpiła zmiana trasy. W latach 2015-2017 bieg był rozgrywany na jednej 10 km pętli. Trasa biegu prowadziła ulicami Grójca i przez okoliczne miejscowości: Pabierowice, Wólka Turowska, Krobów. Od roku 2018 bieg znów odbywa się na pętlach (4 km), prowadzi tylko ulicami Grójca, a dystans dla rolkarzy wynosi 20 km.

600 lecie Grójca

W tym roku, w związku obchodami 600-lecia Grójca, bieg odbył w przedostatni weekend września. Bez względu na to, czy bieg jest rozgrywany we wrześniu, czy październiku zwykle naszym uczestnikom towarzyszy słoneczna, wręcz doskonała aura. Dobra zabawa, połączona z gorącą atmosferą i wysoką frekwencją. Grójecki rynek w niedzielę 22 września 2019 był pełen emocji i sportowych wrażeń. Odbyła się 9 Grójecka Dycha, kolejna edycja grójeckiego biegu, z rekordową frekwencją. Wzięło w niej udział łącznie ponad 700 uczestników.

Impreza odbyła się na ulicach Grójca przebiegała w trzech głównych blokach:

 • Biegi dzieci i młodzieży,
 • Bieg główny na dystansie 10 km, Slow Jogging 6 km, Nordic Walking 10 km,
 • Wyścig rolkarzy na dystansie 20 km.

Biegi dzieci i młodzieży

Biegi dzieci i młodzieży rozpoczęły się o godzinie 9.30. Biegi te rozgrywano w 6 kategoriach wiekowych dla biegaczy i rolkarzy. W biegach tych wzięło udział ponad 330 uczestników. Dzieci rywalizowały na dystansach 100, 200 i 400 metrów. Młodzież na 400 i 800m.

Bieg na dystansie 10 km

Bieg rozpoczął się o godz. 12.00. Zwycięzcą został Piotr Tokarski z wynikiem 34 minuty 42 sekundy. Wyprzedził Mateusza Gosa o 4 sekundy oraz Pawła Strzelczyka o 11 sekund, zawodników KS Start Pułaski Warka. Najlepszy z Grójczan był Przemek Szymański, ósmy z czasem 37 minut 33 sekundy.

Zmagania pań wygrała Karolina Waśniewska (BIEGIEM RADOM!) osiągając czas 39 minut 36 sekund. Druga na mecie była Monika Kaczanowska z Grójca (JW3411)  z czasem 41m16s. Trzecia z wynikiem 41 minut i 42 sekundy była Elżbieta Deska z Grójca (1. Orel).

Rywalizację nordic walking wśród panów wygrał Sławomir Reda z Warszawy z czasem 1h05m40s, wśród pań Małgorzata Gadomska z Warszawy z czasem 1h14m42s.

Slow Jogging Grójec

Wśród Slow Joggerek uczestniczących w biegu na 6 km wyróżnienie przypadło Agnieszce Skarżyńskiej z Grójca za czas 59m48.

Wyścig rolkarzy 20 km

Imprezę zakończył wyścig rolkarzy na dystansie 20 kilometrów, jak każdego roku, okazał się niezwykle widowiskowy. Grójecki bieg jest jedną z nielicznych imprez na terenie Mazowsza gdzie, obok biegaczy, w rywalizacji uczestniczą rolkarze.

Rywalizacja wśród mężczyzn była pasjonująca, stała na wysokim poziomie, średnia prędkość zwycięzcy to 36.55 kmh/h. Zwycięzcą rywalizacji rolkarzy na 20 km okazał się Paweł Ciężki reprezentujący klub PLICHWYSCIG.PL MERCATEO.COM.PL z Krakowa, który uzyskał czas 32:50. Kolejne lokaty wywalczyli Sebastian Mazurek (JABRA ROLLER TEAM) 33:07 i Mateusz Kania (LEGIA WARSZAWA) 33:19. Zwycięzca wyścigu to tegoroczny Mistrz Polski we wrotkarstwie długodystansowym.

Wśród pań rywalizację wygrała Karolina Uryzaj. Linię mety minęła po 40 minutach i 40 sekundach. Druga była Danuta Leśniewicz, tylko 2 sekundy później. Trzecia Paulina Przybysławska osiągnęła czas 43:26.

Rekordowa frekwencja

Łącznie w tegorocznej edycji imprezy brało udział ponad 700 uczestników. W biegach dzieci i młodzieży ponad 330 uczestników na 4 dystansach i sześciu kategoriach wiekowych.

W biegu głównym (biegacze, slow jogging i NW) wystartowało łącznie 285 osób. W wyścigu rolkarzy sklasyfikowanych zostało 89 z 90 uczestników, łącznie – 374 osoby.

Od niespełna 90 wszystkich sklasyfikowanych uczestników w 2011, ponad 670 uczestników w 2017 roku i ponad 700 zawodników w roku 2019.

Opinie uczestników

„Bardzo profesjonalnie przygotowany bieg. Dobrze przemyślana trasa, i doskonale dobrany termin – ….  jeśli zdrowie dopisze melduję się za rok”


„Dziękujemy za miło i rodzinnie spędzony czas! Fajna impreza sportowa, dobrze zorganizowana, dostarczająca dużo emocji zarówno dzieciom jak i dorosłym! Na pewno w przyszłym roku również bierzemy udział!! Polecamy”

„Wnioskujemy o oddzielną klasyfikację dla wrotek! Macie potencjał, bo coraz więcej osób na wrotkach jeździ a wasza trasa ma doskonały wręcz asfalt i nie za długi dystans.”

Rok 2018

 „W pięknym mieście Grójec – stolicy polskich jabłek, bardzo udane zakończenie rolkarskiego sezonu 2018, pogoda dopisała, a nowa trasa – rewelacja !!! Bardzo szybka ze świetnym asfaltem, 5 okrążeń po 4 km w samym środku miasta, chyba jedna z najlepszych w Polsce – brawa i podziękowania dla organizatorów, wolontariuszy i wszystkich, dzięki którym ta sympatyczna impreza ściągnęła do siebie uczestników z całego kraju ! A także dla Gabrieli Pachockiej  🙂 za wspaniałe zdjęcia ! Do zobaczenia za rok”

„Z roku na rok coraz lepsza organizacja. Super pomysł z harmonogramem minutowym dla wyścigów dziecięcych. Mam nadzieję, że impreza już na stałe zagości na Ryu. Tak trzymać!” – opinia 2019

Podziękowania

Ponad 100 osób zabezpieczało imprezę na trasie biegu. Podziękowania za organizację ruchu dla grójeckiej Policji oraz Ochotniczej Straży Pożarnej. W biurze zawodów pracowało ponad 20 osób. Dziękujemy wolontariuszom ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Grójcu, uczniom Liceum Ogólnokształcącego w Grójcu oraz wszystkim pozostałym wolontariuszom, którzy zgłosili się do nas indywidualnie.

Przyjaciele Grójeckiej Dychy od lat zaangażowani w organizację biegu: Ireneusz Wojciechowski, Mario Pachocki, Grzegorz Krajewski, Agata Przybyła, Katarzyna Uzarska, Cezary Uzarski, Krzysiek Stojak, Iwona Łubińska, Marcin Kazimierz, Dominika Dąbrowska, Zuzanna Podgórska, Maja Podgórska, Karolina Zalewska, Sergiusz Błąkała, Agata Pachocka, Anna Prokopczyk, Emilia Strzębicka, Agnieszka Stolarska, Maciek Banaszek, Tomek Kot  i inni. To był na prawdę pracowity weekend…

Organizatorzy składają również wszystkim sponsorom, partnerom, kibicom i uczestnikom za wsparcie finansowe imprezy, doping i aktywny udział. Gratulacje dla zwycięzców i wszystkich wyróżnionych uczestników. Podziękowania dla Burmistrza Gminy i Miasta Grójec, pana Dariusza Gwiazdy, dzięki któremu grójecki rynek pierwszy raz gościł biegaczy i rolkarzy, a Grójecka Dycha odnalazła godne miejsce.

Podsumowanie

Głównym organizatorem 9. Grójeckiej Dychy pod patronatem Burmistrza Gminy i Miasta Grójec był Grójecki Ośrodek Sportu „Mazowsze”. Współorganizatorami byli: Stowarzyszenie Pomocy Niepełnosprawnym „Biedronki” i Stowarzyszenie Społeczna Inicjatywa Grójecka NOVUM. Głównymi sponsorami imprezy, którzy wsparli finansowo działania organizatorów byli:

 • GOS Mazowsze
 • Faurecia Automotive Poland Sp. z o.o.,
 • PPHU ACTIV, producent soków naturalnych Royal Apple z Belska Dużego,
 • Celsium Energetyka Cieplna,
 • Pizzeria Roma Grójec.
 • Jump World
 • United Chicken
 • Radny Gminy i Miasta Grójec Dariusz Prykiel

Bieg odbył się dzięki dużemu zaangażowaniu instytucji samorządu terytorialnego, służb mundurowych, stowarzyszeń, przedsiębiorców i partnerów z terenu Powiatu Grójeckiego. Partnerami byli m.in.:

 • Urząd Gminy i Miasta w Grójcu
 • Starostwo Powiatowe w Grójcu
 • Liceum Ogólnokształcące w Grójcu
 • Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 w Grójcu
 • Komenda Powiatowa Policji w Grójcu
 • 1 Ośrodek Radioelektroniczny Grójec
 • Ochotnicza Straż Pożarna Grójec
 • Polski Związek Sportów Wrotkarskich
 • Polski Związek Lekkiej Atletyki 
 • Stowarzyszenie Biegiem przez Polskę
 • Andrzej Chomczyk – Sztuka Kadru

Uchwycone w kadrze

Dzięki stałej współpracy z Andrzejem Chomczykiem (od 2013) powstała wyjątkowa galeria zdjęć z biegu, które doskonale oddają klimat i charakter 9. Grójeckiej Dychy – organizowanej przez biegaczy dla biegaczy. Na profilu biegu znalazło się ponad 1500 zdjęć z 9. edycji biegu autorstwa Andrzeja Chomczyka i Gabrieli Pachockiej. www.facebook.com/GrojeckiBiegUliczny.10km

Czego sobie życzyć w jubileuszowej 10 edycji? 100 rolkarzy, 350 biegaczy i 400 dzieci. Oraz słonecznej gorącej atmosfery, takiej jak zwykle.

Sporządził: Mariusz Pachocki