10 przykazań ogrodniczych

DZIESIĘĆ OGRODNICZYCH PRZYKAZAŃ

(według Witalisa)

  1. Nie będziesz żałował grosza, o ile go masz, na kupno dobrych szczepów i trudu dla założenia sadku.
  2. Nie będziesz się pytał szewca, kowala nadaremno o poradę w ogrodzie, lecz dobrego ogrodnika, książki lub gazety.
  3. Pamiętaj, że drzewa owocowe sadzisz nie tylko dla siebie, lecz także dla dzieci swoich, ponieważ one głównie będą z nich korzystały, mając z tego zarobek nie będą potrzebowały iść za parobków do Żydów, Niemców i innych przyjaciół.
  4. Czcij i szanuj drzewko owocowe, bo w nim jest przyszłość dla kraju. Ty, bracie będziesz miał setki za owoc, a kraj miliony i miliardy.
  5. Nie zabijaj ogrodnictwa i nie zniechęcaj innych do niego, byle jak hodując byle jakie szczepy.
  6. Nie dopuść do tego, aby ci robactwo zjadło liście na drzewach, w przeciwnym bowiem razie musisz pożegnać się z owocami.
  7. Nie kradnij, a raczej nie posyłaj swoich dzieci po jabłka do cudzego ogrodu , a lepiej sam zasadź u siebie ogródek, a dziecko nauczysz poszanowania roślin i cudzej własności.
  8. Nie wydawaj fałszywego świadectwa przeciw ogrodnictwu przynajmniej do tego czasu, aż sam założysz ogródek.
  9. Nie pożądaj, aby ci drzewko po posadzeniu natychmiast tego roku zaowocowało, bo to jest niemożliwem, a gdyby nawet i zaczęło w pierwszym, drugim roku owocować, to za to w następnych latach, z powodu wysilenia się drzewa, nie będziesz miał owocu.
  10. Kochaj drzewka owocowe, staraj się o to, aby Twój sadek był jak należy utrzymany, korzystaj z niego, wzbogacaj siebie i kraj – co daj Boże Amen.